Atrakcje w Rycerce


Niezależnie od pory roku zapewniamy Państwu udany wypoczynek i niezliczone atrakcje w Rycerce, na które serdecznie zapraszamy.

W okresie zimowym oprócz spacerów, kuligów, podziwiania zaśnieżonych górskich krajobrazów można uprawiać narciarstwo – zarówno biegowe jak i zjazdowe. Można  skorzystać z tras zjazdowych w Rajczy, Zwardoniu, Korbielowie, czy w Słowacji. Na przełomie stycznia i lutego w Rajczy organizowane są corocznie zawody narciarskie – tradycyjny Rajd Chłopski. Impreza ta oprócz zmagań sportowych pozwala na zaprezentowanie kultury i folkloru polskich i słowackich Beskidów. W sierpniu w Rajczy odbywa się Otwarty Górski Cross Rowerowy.

Odpoczywając w Rycerce warto zwiedzić okoliczne góry. Liczne szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, malowniczo usytuowane schroniska (Przegibek, Wielka Racza, Nickulina, Oźna) położone na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego i rezerwatu Śrubita pozwalą każdemu aktywnie wypocząć. Niedaleko Przegibka, na Będoszce Wielkiej znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej.

To nie jedyne atrakcje w Rycerce, warto dodać, że znajduje się tutaj również Turystyczne Przejście Graniczne (Słowacja).

Czysta rzeka z miejscami do kąpieli i plażowania pozwoli  ochłodzić się w upalne letnie dni, a amatorom jazdy konnej polecamy wizytę w stadninie w Rycerce Dolnej. Tym, którzy wolą konie mechaniczne polecamy skorzystanie z wypożyczalni quadów.

Usytuowanie naszej miejscowości pozwala na wyjazdy do innych miejscowości, np. do Żywca (Zamek, Park,  Browar), na Słowację (ciepłe źródła, jeziora, zamki orawskie), do Zwardonia ( wyciąg krzesełkowy Zwardoń – Ski) lub do Glinki (Geo Park Glinka).

Obfitość grzybów, jagód, malin jest kolejnym powodem dla którego warto odwiedzić Rycerkę.

Proponujemy naszym gościom wiele innych imprez kulturalnych i rozrywkowych – w Rajczy w lipcu piknik królewski, piknik pszczelarski, sierpniowe dni Rajczy, Milówki, Węgierskiej Górki. Dodatkowo Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu, kończący się ciekawą imprezą folklorystyczną w Ujsołach – Hudy Wawrzyńcowe. A także Dni Muzyki Dawnej w Zamku Żywieckim, Gody Żywieckie, koncerty muzyczne organizowane w sezonie letnim w restauracji Browaru Żywieckiego. 

Do dyspozycji jest bezpłatna, bardzo dobrze wyposażona siłownia w świetlicy środowiskowej.

Warto dodać, że najbardziej popularne atrakcje w Rycerce Górnej, to oczywiście spotkania towarzyskie połączone z pieczeniem kiełbasek na grillu lub przy ognisku, czy w jadalni przy kominku.

Nie bez znaczenia jest również łatwy dojazd oraz mili i życzliwi gospodarze oraz sąsiedzi.